نکاتی دررابطه با عکاسی از حیات وحش

عکاسی حیات وحش نیازمند دانش بالا و تجربهٔ فراوان در زمینهٔ عکاسی و آشنایی با رفتار حیوانات گوناگون است که باید با صبر تلفیق شود.

نکاتی حرفه‌ای پیرامون عکاسی حیات وحش؛ یک عکاسی هیجان انگیز + معرفی انواع استتار

به گزارش خبرنگار حوزه دریچه فناوری گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، دنیای حیوانات به خودی خود دارای جذابیت‌های خارق‌العاده‌ای است که به راحتی نمی‌توان از آن گذشت و اگر بخواهیم به ثبت این جذابیت‌ها بپردازیم باید بگوییم که باید یک عکاس صبور و حرفه‌ای باشیم، اما چطور؟! عکاسی حیات وحش، در حقیقت شاخه‌ای از عکاسی محسوب می شود که در آن از حیوانات و جانوران زنده و در محیط طبیعی آن‌ها عکسبرداری می‌شود.

جالب است بدانید، عکاسی در این سبک، به دانش بالا و تجربهٔ فراوان در زمینهٔ عکاسی و آشنایی با رفتار حیوانات گوناگون نیاز دارد که از این رو عکاسان باید توان اثبات طبیعی بودن تصاویر را داشته باشند؛ عکاسی از حیوانات اهلی جزو عکس‌های این ژانر محسوب نمی‌شود. عکاس در عکاسی از حیات وحش، به دنبال به تصویر کشیدن حیوانات جالب به همراه حرکاتی مانند غذا خوردن یا جنگیدن آن‌ها است که شاید برخی عکاسی از حیات وحش یا شکار برای دنیای عکاسی را کمی تکرای بدانند.

معمولا در این نوع عکاسی، دهانه‌ی باز لنز برای دستیابی به سرعت بالا و ثبت سوژۀ در حال حرکت و محو کردن پس زمینه استفاده می‌شود و همچنین عکاسان حیات‌وحش، از لنز تله استفاده می‌کنند بنابراین عکاسان حیات وحش بیشتر احتیاج به سه‌پایه دارند. آن‌ها همچنین برای این که بتوانند به حیات وحش نزدیک‌تر شوند احتیاج به وسایلی برای استتار دارند. گاهی برای اینکه قدرت مانور عکاس برای تعقیب حیوانات وحشی زیاد شود از تک پایه استفاده می‌شود. تک پایه‌ها به دلیل سبک بودن و قابلیت تحرک سریع بهتر از سه پایه‌ها عمل می‌کنند.

نکاتی حرفه‌ای پیرامون عکاسی حیات وحش؛ یک عکاسی هیجان انگیز + معرفی انواع استتار

نکات مهم در عکاسی حیات وحش

 به دنبال برقراری ارتباط چشمی باشید

یکی از مهم‌ترین مواردی که در عکاسی حیات وحش، باید در نظر گرفته شود، ارتباط چشمی است. زمانی که جانور مستقیم به لنز نگاه می‌کند، باعث خلق موقعیتی می‌شود که بیننده احساس می‌کند با او چشم در چشم شده است.

 لرزش‌ها را کاهش دهید

عکاسان حیات وحش با لنز‌های تله‌فوتوی خود کسب در‌آمد می‌کنند. یک لنز تله‌فوتوی بزرگ، حتی از کوچک‌ترین لرزش‌ها هم تحت تاثیر قرار می‌گیرد. اگر از یک لنز تله‌فوتوی بلند استفاده می‌کنید، برای کاستن از لرزش‌های آن، بازویتان را روی آن دراز کنید و بدنه لنز را با دستتان کنترل کنید. این کار از لرزش لنز جلوگیری کرده و نهایتاً عکس‌هایی با شارپنس بیشتر در اختیارتان قرار می‌دهد.

 شکار را تعقیب کنید

گاهی اوقات، رویت جانورانی که قصد عکاسی از آن‌ها را دارید بسیار سخت است و. برای این کار باید غذا یا همان شکار آن‌ها را دنبال کنید. چه جانوران گیاه‌خوار و چه جانوران گوشت‌خوار، به صورت غریزی محتاج به خوردن غذا هستند و اگر شما بدانید که آن‌ها چه می‌خورند و چه زمانی به شکار می‌روند، اولین گام موفقیت خود را برداشته‌اید.

محیط را نیز نمایش دهید

یکی از راه‌های محبوب عکاسی از جانوران، عکاسی از آن‌ها در محیط طبیعی‌ای است که در آن زندگی می‌کنند. ترکیب عکس منظره و حیات وحش، عمق دو چندانی به عکس شما می‌بخشد و محیط پیرامون جانور، روایت عکس شما را بهتر می‌کند و به بیننده کمک می‌کند تا زندگی جانور را بهتر بشناسد.

نکاتی حرفه‌ای پیرامون عکاسی حیات وحش؛ یک عکاسی هیجان انگیز + معرفی انواع استتار

لنز‌های زاویه باز را فراموش نکنید

به این موضوع توجه کنید که به عنوان یک عکاس حیات وحش، نباید لنز‌هایی با فاصله کانونی باز را فراموش کنید. لنز‌های واید عکس‌هایی با زاویه دیدی کاملاً متفاوت و دیدی بسیار متفاوت نسبت به لنز‌های بسته ارائه می‌کنند. این توصیه قدیمی عکاسی را به خاطر بسپارید؛ برای روایت خود یک سری عکس با لنز واید، نرمال، تله و سوپر تله نیازمندید.

صبور باشید!

آخرین توصیه در زمینه عکاسی حیات وحش این است که صبور باشید! صبر مهم‌ترین کلید عکاسی از حیات وحش است و عکاسان حیات وحش تقویم مشخصی ندارند و برای گرفتن یک عکس ساعت‌ها، روز‌ها و هفته‌های بسیاری را صرف می‌کنند تا در یک لحظه شانس به آن‌ها رو کند و صحنه دلخواه آن‌ها جلوی دوربین آن‌ها به وقوع بپیوندد.

نکاتی حرفه‌ای پیرامون عکاسی حیات وحش؛ یک عکاسی هیجان انگیز + معرفی انواع استتار

انواع استتار جهت عکاسی حیات وحش

  1. مخفیگاه‌های دائمی
  2. مخفیگاه‌های سیار
  3. لباس استتار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی